licencia na zateplenie

Dôležitosť dodržiavania technologických postupov a používania schválených komponentov v systéme ETICS

V posledných desaťročiach sa otázka energetickej efektívnosti budov stáva jednou z kľúčových tém stavebného inžinierstva a architektúry. S rastúcimi požiadavkami na udržateľnosť a znižovanie spotreby energie sa čoraz viac stavebných projektov zameriava na obnovu existujúcich budov s cieľom zlepšiť ich energetickú bilanciu. Jedným z najefektívnejších spôsobov dosiahnutia tohto cieľa je zateplenie vonkajšími zateplovacími systémami (ETICS).

Technické aspekty ETICS

Vonkajšie zateplovacie systémy (ETICS) predstavujú komplexný súbor vrstiev, ktoré sú aplikované na vonkajšiu stenu budovy. Tento systém pozostáva z tepelnoizolačného materiálu (napr. expandovaný polystyrén, minerálna vlna), výstužnej vrstvy a finálnej omietky alebo obkladu. Hlavným cieľom ETICS je minimalizovať tepelné straty budovy, čím sa znižuje potreba na vykurovanie v zimných mesiacoch a chladenie počas leta.

Technologický pokrok v oblasti stavebných materiálov priniesol rôzne inovatívne riešenia, ktoré zvyšujú efektivitu a životnosť zatepľovacích systémov. Pri správnom zhotovení dokáže ETICS výrazne zlepšiť tepelnú izoláciu budovy a prispieť k zníženiu energetických nákladov mnohokrát až o 40 %. Navyše, systém poskytuje aj zvukovú izoláciu a chráni stavbu pred vplyvmi počasia, čo predlžuje jej životnosť.

Ekonomické prínosy

Investícia do zateplenia pomocou ETICS predstavuje značný finančný výdavok, ale z dlhodobého hľadiska je ekonomicky výhodná. Zateplenie znižuje prevádzkové náklady budovy, najmä náklady na vykurovanie a chladenie. Vďaka nižšej spotrebe energie sa majitelia budov môžu tešiť z nižších účtov za energie, čo vedie k návratnosti investície v priebehu niekoľkých rokov.

Navyše, v mnohých krajinách existujú finančné stimuly a dotácie na podporu energeticky efektívnych riešení, čo môže výrazne znížiť počiatočné náklady spojené so zateplením. Zateplené budovy majú tiež vyššiu trhovú hodnotu, čo môže byť výhodou pri ich predaji alebo prenájme.

Ekologické a udržateľné hľadisko

Okrem ekonomických výhod má zateplenie ETICS aj významný environmentálny prínos. Znížením energetickej náročnosti budovy sa znižuje aj množstvo emisií skleníkových plynov, ktoré sú spojené s produkciou energie. To má pozitívny dopad na životné prostredie, najmä v kontexte boja proti globálnemu otepľovaniu.

Používanie ekologicky šetrných materiálov v rámci ETICS prispieva k udržateľnosti stavebných procesov. Moderné zatepľovacie systémy sú navrhnuté tak, aby boli recyklovateľné a minimalizovali ekologickú stopu počas celého svojho životného cyklu.

Estetické a architektonické prínosy

Zateplenie budovy vonkajšími zateplovacími systémami prináša aj estetické výhody. Moderné ETICS ponúkajú širokú škálu povrchových úprav a farebných variantov, ktoré umožňujú architektom a majiteľom budov prispôsobiť vzhľad fasády podľa individuálnych preferencií a architektonického štýlu. Tento aspekt obnovy budov je dôležitý najmä pri renováciách historických budov, kde je potrebné zachovať pôvodný vzhľad fasády.

Dôležitosť dodržiavania požiadaviek normy STN 732901, technologických postupov a používania schválených komponentov v systéme ETICS

Pri zatepľovaní budov vonkajšími zateplovacími systémami (ETICS) je kľúčové nielen správne zvoliť materiály a technológie, ale aj dôsledne dodržiavať technologické postupy. V stavebníctve existujú jasné smernice a normy, ktoré definujú požiadavky na kvalitu a bezpečnosť zatepľovacích systémov. Tieto požiadavky sa potom odrážajú aj v platných vyhláseniach o parametroch konkrétneho zatepľovacieho systému, ktoré musia byť vydané v súlade s Európskym a/alebo národným osvedčením.

Dodržiavanie týchto pravidiel, vrátane požiadaviek normy STN 73 2901: 2023 Zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS), ktorá určuje technické požiadavky na zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS) s tepelnou izoláciou na báze expandovaného polystyrénu (EPS), na báze minerálnej vlny (MW) a primerane na báze iných tepelných izolácií pri zohľadnení ich vlastností, napr. fenolovej peny (PF), polyuretánu (PUR a PIR) s konečnou povrchovou úpravou omietkovým systémom vrátane dekoratívneho náteru alebo bez neho, pri plošnej hmotnosti do 20 kg/m2, alebo s povrchovou úpravou s obkladovými prvkami pri plošnej hmotnosti viac ako 20 kg/m2, spájaných s podkladom po-mocou lepiacej hmoty a mechanického pripevnenia (napr. rozpernými kotvami), ktoré výrobca dodáva na trh ako ucelený systém (zostavu) určený na použitie na steny, šikmé plochy a podhľady vodorovne vystupujúcich konštrukcií (balkónov, lodžií a pod.) nových budov a obnovovaných existujúcich budov., je nevyhnutné pre zabezpečenie dlhej životnosti, efektívnosti a bezpečnosti zateplenia.

Norma STN 73 2901: 2023 z februára 2023 nahradila pôvodnú normu zo septembra 2015 v celom rozsahu. Požiadavky sa zameriavajú na zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS) s tepelnou izoláciou na báze:

  • expandovaného penového polystyrénu (EPS),
  • minerálnej vlny (MW),
  • a primerane na báze iných tepelných izolácií,

s konečnou povrchovou úpravou omietkou a obkladom bez prevetrávanej vzduchovej medzery zabudovaním komponentov ETICS do stavby.

Oproti STN 73 2901: 2015 sú upravené a doplnené definície, rozšírené sú požiadavky na podklad o pod­klad na báze dreva a požiadavky na povrchovú úpravu s obkladom. Zohľadnené sú zmeny vyplývajúce z transpozície ETAG 004 na EAD 040083-00-0404 a ďalších súvisiacich EAD, zo zmien noriem radu STN 73 08xx na protipožiarnu bezpečnosť súvisiacich s ETICS, ako aj požiadavky súvisiace so zavedením súboru noriem STN 72 7221. Rozšírené sú požiadavky na zhotovovanie ETICS, zabudovanie rozšíreného sortimentu komponentov ETICS, povrchovej a zapustenej montáže rozperných kotiev a zhotovenie zdvo­jenia ETICS. Rozšírené sú požiadavky na údržbu ETICS. Norma neobsahuje detaily, ale obsahuje odkazy na literatúru s podrobnosťami navrhovania ETICS.

Technologické postupy zhotovovania ETICS ako záruka kvality

Technologické postupy sú detailné pokyny na zhotovovanie ETICS spracované konkrétnym výrobcom v zmysle požiadaviek STN 73 29 01, ktoré sú navrhnuté tak, aby zabezpečili optimálny výkon ETICS po jeho zhotovení. Tieto postupy pokrývajú všetky etapy zhotovenia ETICS, od prípravy podkladu, cez aplikáciu jednotlivých vrstiev, až po finálne úpravy. V zásade by mali byť deklarované postupy minimálne na:

  • Prípravu podkladu pre ETICS
    • Požiadavky na podklad               
    • Posudzovanie a overovanie podkladu
    • Príprava podkladu         
  • Lepenie tepelnoizolačných dosiek
    • Nanášanie lepiacej hmoty         
    • Lepenie tepelnoizolačných dosiek        
  • Kotvenie mechanickými pripevňovacími prvkami           
  • Zhotovovanie výstužnej vrstvy               
  • Zhotovovanie konečnej povrchovej úpravy      
  • Zdvojenie ETICS
  • Dopravu, skladovanie, odpad   
  • Kontrolu zhotovovania
    • Všeobecne       
    • Uskutočňovanie kontrolnej činnosti     
  • Používanie a údržbu ETICS         

Nedodržanie týchto postupov môže viesť k vážnym chybám, ktoré môžu ovplyvniť nielen účinnosť zateplenia, ale aj statickú stabilitu budovy a jej celkovú bezpečnosť.

Jedným z najdôležitejších bodov správneho technologického postupu je príprava podkladu. Povrch musí byť čistý, suchý a bez akýchkoľvek nečistôt či mastnôt, ktoré by mohli brániť priľnavosti izolačných panelov. Nesprávna príprava podkladu môže viesť k odlupovaniu izolácie alebo vzniku tepelných mostov, ktoré výrazne znižujú efektivitu celého systému.

Význam používania schválených komponentov ETICS

Každý zatepľovací systém musí byť “certifikovaný” a mať platné Vyhlásenie o parametroch, ktoré definuje jeho vlastnosti a spôsobilosť pre konkrétne aplikácie. Používanie len tých komponentov, ktoré sú schválené v rámci konkrétneho ETICS, je kľúčové pre zabezpečenie jeho funkčnosti a dodržiavanie platných predpisov. Schválené komponenty prešli testovaním a kontrolami, ktoré zaručujú ich kvalitu a kompatibilitu s ostatnými prvkami systému.

V Európskej únii sú všetky stavebné výrobky, vrátane zatepľovacích systémov, regulované legislatívou, ktorá vyžaduje, aby mali výrobcovia pre svoje produkty vyhlásenie o parametroch (Declaration of Performance, DoP). Tento dokument obsahuje základné tzv. deklarované charakteristiky výrobku.

Previerka používaných komponentov na stavbe je aj jedným s cieľov napr. inšpekčnej činnosti na stavbe, ktorá ma za cieľ určiť zhodu realizácie ETICS u preverovanej organizácie s požiadavkami na  zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS ) stanovenými v norme STN  73 2901 a inej schválenej dokumentácie na prípravu a zhotovenie konkrétneho ETICS ako napr.: dokumentácia výrobcu ETICS, ktorá obsahuje najmä, ale nielen  špecifikáciu všetkých komponentov ETICS, podmienky a postupy, ktorými sa dosiahnu deklarované funkčné vlastnosti ETICS, podmienky a postupy na skladovanie a manipuláciu s komponentmi ETICS, technologický predpis zhotovenia ETICS atď., projektovú dokumentáciu stavby, ktorá obsahuje najmä, ale nielen výkresovú dokumentáciu, statické posúdenie (spracované podľa STN 73 2902, a ak je to potrebné, na základe protokolu o výťažnej skúške rozperných kotiev); návrh typu a počtu kotiev a ich rozmiestenia, POV (projekt organizácie výstavby) atď. a súhrnnú a technickú správu, ktorá obsahuje najmä, ale nielen údaje o podklade a jeho potrebných úpravách na uplatnenie ETICS, opis technického riešenia navrhovaných úprav vrátane dimenzovania ETICS, opis riešenia nadväzností podmieňujúcich účinnosť ETICS, výpis plôch s jednotlivými druhmi a hrúbkou ETICS atď. v zmysle Príloha A Požadovaný obsah dokumentácie na prípravu a zhotovenie ETICS normy STN 73 2901.

Nedodržanie špecifikácie komponentov vonkajšieho tepelnoizolačného kompozitného systému (ETICS) môže viesť k viacerým závažným poruchám, ktoré ohrozujú funkčnosť a bezpečnosť budovy. Jedným z najčastejších dôsledkov je vznik tepelných mostov. Nesprávne použitie izolačných materiálov alebo ich nedostatočná hrúbka môže spôsobiť, že teplo uniká z budovy, čo znižuje jej energetickú efektívnosť a môže viesť ku kondenzácii vlhkosti.

Ďalšou častou poruchou je oddeľovanie – nespolupôsobenie vrstiev, ku ktorému dochádza, ak sa nepoužijú schválené lepidlá alebo omietky. To môže viesť k nedostatočnému priľnutiu izolačných dosiek k podkladu alebo omietky k izolačným doskám, čo následne môže spôsobiť odlupovanie omietky a zhoršenie estetického vzhľadu a funkčnosti systému.

Nesprávna voľba výstužnej sieťky alebo nevhodné aplikovanie jednotlivých vrstiev môže viesť k praskaniu omietky. Takéto praskliny nielen narušujú vzhľad fasády, ale umožňujú aj prenikanie vlhkosti do izolácie, čo vedie k jej degradácii a zníženiu izolačných schopností.

Ďalším rizikom je znížená odolnosť voči poveternostným vplyvom. Neschválené komponenty môžu mať nižšiu odolnosť napr. voči UV žiareniu, teplotným výkyvom alebo mechanickému poškodeniu, čo vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu a potrebe častejších opráv.

Nedodržanie špecifikácie môže mať aj právne dôsledky. Použitie neschválených komponentov často vedie k strate záruky na celý systém, čo môže byť problematické pri reklamáciách alebo pri riešení škôd spôsobených poruchami.

Dodržiavanie požiadaviek STN 73 2901 Zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS)

Norma STN 73 2901 predstavuje základné pravidlá a požiadavky, ktoré musia byť dodržané pri realizácii vonkajších tepelnoizolačných kompozitných systémov (ETICS). Táto norma pokrýva široké spektrum technických požiadaviek, vrátane prípravy podkladu, aplikácie jednotlivých vrstiev, riešenia detailov a kontrolných postupov, ktoré zaručujú kvalitu a trvanlivosť výsledného zateplenia.

Dodržiavanie požiadaviek tejto normy je kľúčové pre zabezpečenie, že zateplovací systém bude plne funkčný a odolný voči vonkajším vplyvom.

Ciele inšpekcií zhotovovania vonkajších kontaktných tepelnoizolačných systémov (ETICS) zahŕňajú

  • posúdenia, či organizácia má vytvorené technické, kvalifikačné a organizačné predpoklady na dodržanie predpokladanej kvality vykonávaných stavebných prác a spôsobilosť dosahovať očakávané výsledky pre oblasť uvedenú v programe inšpekcie,
  • overenie správneho zhotovovania vonkajších kontaktných tepelnoizolačných systémov (ETICS) – ubezpečenie sa, že technologický postup na stavbe je v súlade s požiadavkami normy STN 732901,
  • kontrola kvality a špecifikácie materiálov – zistenie, či použité materiály sú v zmysle špecifikácie,
  • identifikácia možných nedostatkov – detekcia prípadných chýb a nekvalitných prác, ktoré by mohli viesť k problémom v budúcnosti,
  • zabezpečenie súladu so štandardmi a predpismi – overenie, že technologický postup prác a materiály na stavbe použité sú v súlade s platnými normatívnymi a legislatívnymi požiadavkami.

Inšpekčný orgán eucert s.r.o., Bratislava pôsobí v oblasti inšpekčných prác na Slovenskom trhu od roku 2009. Inšpekčný orgán eucert má platnú akreditáciu na výkon inšpekcii a vydávanie inšpekčných certifikátov v nasledovných oblastiach:

Viac o jednotlivých službách sa dočítate v sekcii Druhy inšpekcii a našich odborných článkoch k jednotlivým inšpekčným prácam v kapitole Aktuality

Dodržiavanie technologických postupov, požiadaviek normy STN 73 2901 a používanie schválených komponentov podľa platných špecifikácii ETICS je nevyhnutné pre úspešnú a efektívnu realizáciu zateplenia vonkajšími zatepľovacími systémami (ETICS). Tieto opatrenia zabezpečujú nielen kvalitu a dlhú životnosť zatepľovacích systémov, ale aj bezpečnosť a spokojnosť konečných užívateľov budov. Ignorovanie týchto štandardov môže viesť k vážnym následkom, ako sú znížená energetická efektívnosť, poruchy systému alebo dokonca právne dôsledky. Preto je kriticky dôležité, aby všetky zúčastnené strany, od projektantov a staviteľov až po investorov, striktne dodržiavali všetky predpísané normy a smernice, čím zaistia bezpečnosť a kvalitu realizovaného projektu.

Výstupom z inšpekčnej činnosti je správa z inšpekcie. Inšpekčná činnosť eucert s.r.o. podporuje transparentnosť a zodpovednosť v stavebnom sektore, zároveň posilňuje dôveru medzi stavebnými spoločnosťami, ich zákazníkmi a ďalšími zainteresovanými stranami.

Je dôležité zdôrazniť, že inšpekčná činnosť na stavbách nenahrádza činnosť stavebného dozoru a ostatných účastníkov stavebného konania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *